top of page
  • Yazarın fotoğrafıMOOS

TAHİTİ’DEN GELEN BİTKİSEL MUCİZE TAMANU

Güncelleme tarihi: 16 Eyl 2022

Tamanu yağı, tropik bir ağaç türü olan tamanu ağacının bir çeşit fındık türünü oluşturan meyvelerinden elde ediliyor. Bu ağaç türünün ana vatanı, Polinezya olarak biliniyor. Söz konusu coğrafyada tamanu ağacından toplanan meyveler, öncelikle tohumlarından ayrılıyor. Ardından tohumlar, 1-2 ay boyunca güneşte kurumaya bırakılıyor. Yeterince kuruyan tohumlar ise kabuklarından ayrılıp preslenerek tamanu yağı elde ediliyor. Bir ağaçtan ortalama yılda 100 kg. Tamanu meyvesi elde edilirken, sadece 5 kg yağ elde edilir. İşte bu sebeple de diğer yağlara göre daha pahalıdır. Tamanu yağı çok koyu yeşil renktedir, zengin ve derin bir kokuya sahiptir, rengi de oldukça koyudur.Fransız Polinezyası ve Güneydoğu Asya yerlilerinin antik çağlardan bu yana cilt sorunları için kullandığı Tamanu yağı son zamanlarda cildi hızlı iyileştirici ve yaşlanma önleyici özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmekte olan bir yağdır. Tamanu yağı aynı zamanda doğal bir antibiyotik olarak nitelendirilmektedir. Bu bakımdan tedavilerde destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar da bu özelliklerini bizlere göstermiştir. Pasifik kökenli Tamanu bitkisinin yağı özellikle cilt üzerindeki çatlaklar, kırışıklıklar, güneş yanıkları ve kızarıklık gibi birçok problemde yaygın olarak kullanılan ve sonuç veren bir üründür. Bu özellikteki bitkilerin toplandığı yerlerden biri de Tahiti adasıdır. Ayrıca Tamanu bitkisi mikrosirkülasyonu da arttırdığından ağır bacak rahatsızlığına iyi gelir. Antibakteriyel etki gösterir. Tahiti kökenli olan Tamanu yağının kendisi doğal olarak SPF 4.7 güneş koruma faktörüne sahiptir.Hamilelik sonrası ve/veya kilo alıp verme dönemlerindeki çatlak oluşumunu önlemede ya da oluşmuş çatlakları hafifletmede kullanımı önerilir. Gergin ve aşırı kuru ciltlerde anında rahatlama ve nemlenme sağlar. Cildi yumuşatır. Cilt, Tamanu yağı ya da Tamanu yağı etken maddeli kremleri anında emer ve geride de herhangi bir rahatsız edici yapışkan ya da yağlı his bırakmaz. Hasarlı cilt hücrelerini iyileştirici ve de kırışıklıkları hafifletici (daha az belirgin hale getirici) özelliği sayesinde, kadınlar tarafından da çok tercih edilen bir yağdır. Bunun için Tamanu yağını yüksek dozda içeren çok az sayıdaki cilt kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Pasifik Adaları’nın geleneksel tıbbi uygulamalarında Tamanu Yağı, bulaşıcı olanlar dahil olmak üzere çeşitli cilt problemlerini yatıştırmak ve etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sıyrıkları, kesikleri, yanıkları, güneş yanıklarını, su toplamalarını, yara izlerini, sokmaları, ısırıkları, kuru cildi, akne, egzama ve yaraları hafifletmek için uygulandı. Polinezyalı kadınlar cilt sağlığını ve berraklığını geliştirmek için Tamanu Yağı kullanmaya başladı, hatta bebeklerde olası çocuk bezi döküntülerini ve cilt problemlerini önlemek için bebek cilt bakımında bile uyguladılar.


Tamanu yağı, özellikle sivilceleri iyileştirmede destek sağlar, çünkü antiseptik, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar (yangı, ödem, iltihap azaltıcı) özelliklere sahip bir yağdır. Egzama nedeniyle kuruyan cilde iyi gelir ve kişinin ihtiyacı olan nemlendirmeyi sağlar.Tamanu yağı cildi korur, iltihaplanmayı azaltır, iyileşmeyi hızlandırır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu tropikal yağ, daha çok cilt tahrişi yaşayan, cilt lekeleri olan, erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklık sahibi olan, enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sorunları olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Tamanu yağı bölgesel cilt yüzeyinde kullanım için uygundur. Cilt tarafından emilimi hızlıdır ve kullanan kişi tarafından olumsuz yağlı bir his yaşanmaz. Yoğun nemlendirme kapasitesi vardır.1.654 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page