top of page
karite-agaci.jpg

KARİTE AĞACI 

(Butyrospermum Parkii)

(Shea Yağı (Shea Butter) elde edilen bitkidir)

Yaygın olarak shea ağacı, shi ağacı veya vitellaria olarak bilinen Vitellaria paradoxa, Sapotaceae ailesinin bir ağacıdır. Vitellaria cinsindeki tek türdür ve Afrika'ya özgüdür. Karite Sapotaceae familyasına ait tropikal Afrika'dan gelen bir ağaçtır. 12 ile 20 metre yüksekliği olan bu ağacın ceviz büyüklüğünde meyvelerinin ortaya çıkması 25 ile 30 yıl sürer. Bu meyvelerin bir çekirdeği vardır. Bu ağaçlar kendiliğinden büyür ve şu ana kadar bunların ekimini yapmak mümkün olmamıştır. Yaşam süreçlerinin iki ile üç yüzyıl arasında olduğu tahmin edilmektedir. Shea meyvesi, shea yağının çıkarıldığı nispeten büyük, yağ açısından zengin bir tohumu çevreleyen ince, ekşi, besleyici bir hamurdan oluşur.

 

Afrika kıtasına has olan bu ağaç kutsaldır ve köy yaşamı onun etrafında şekillenir. Yenebilir yağlı bir maddenin kaynağı olan Karite (Shea) Yağı aynı zamanda sağlık amaçlı da kullanılır. Yine de ana uygulama alanı kozmetiktir çünkü cildi rüzgârdan ve yakıcı güneşten korur ve saç için besleyici bir balsam görevini görür.

 

Batı / Orta Afrika'dan yabani olarak büyüyen Butyrospermum Parkii ağacının tohumlarından elde edilen shea (veya Karité) yağı, kişisel bakım endüstrisinde ünlü bir yumuşatıcı haline geldi. Shea yağı yeniden kristalleşme özelliği olduğu için çikolata endüstrisinde kakao yağının alternatifi olarak kabul edilmektedir. 

 

Mükemmel kokusu ve rengi ile Shea Butter, hoş ve uzun süreli yumuşatma, ipeksi bir cilt hissi sağlar. Cilt bakımı açısından ışıltı verme ve nemlendirme etkisi vardır. Ayrıca yatıştırıcıdır, UV koruması desteği sağlar.

moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page