top of page
avustralya-cay-agaci.jpg

ÇAY AĞACI 

(Melaleuca Alternifolia)

Çay Ağacı yağı (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil) Avustralya’daki Melaleuca alternifolia bitkisinden damıtılarak elde edilmiş uçucu bir yağdır. Bu bitkinin anavatanı Avustralya olup Avustralya menşeli olan çay ağacı yağı %100 saflıktadır ve koruyucu da içermez. Diğer taraftan bu bitkinin Güney Afrika’da yetiştiği de bilinmektedir. 

 

Yapılan çalışmalarda, Çay Ağacı yağının antibakteriyel ve antifungal (mantar karşıtı) özellikleri  ile  akne eğilimli cilt  tedavisinde  etkili olduğu; içerisindeki çeşitli bileşenlerin herpes (uçuk) virüsünü etkisiz hale getirdiği ve iltihap önleyici özellikte olduğu da gözlemlenmiştir. Melaleuca alternifolia yağının içeriğinde yüzden fazla bileşen bulunmaktadır. Bu yağın en az %30’unu oluşturan Terpinen- 4-ol, antimikrobiyal etkinliğinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Diğer taraftan %2 çay ağacı kullanılan formülasyon ile ağızda bulunan 162 farklı bakterinin giderildiği, %0.5 çay ağacı kullanılan formülasyonda ise diş çürüğüne neden olan iki bakteriyi hızlı bir şekilde öldürdüğü gözlemlenmiştir.

 

Çay ağacı yağı dünyada birçok kişinin cildi için yıllardır tercih ettiği ideal bir yağdır. Çay ağacı yağı özellikle sivilce karşıtı etki gösterir. Sivilceli ciltlerde kullanılabilir. Doğal çay ağacı yağı içeriğinde yer alan Terpinen 4-ol maddesi sayesinde sivilceli ciltler için ideal olduğu gibi cilt üzerinde hijyen sağlamaya ve üst tabakasını korumaya yardımcı olur. Ayak tırnak mantarı, el-ayak mantarına kısa sürede etki ettiği bilinmektedir.

 

Saf çay ağacı yağını sabit yağ (tercihen zeytinyağı) içine en fazla %2 oranında karıştırıp cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz

moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page