top of page
atlantik-yosun-ozu.jpg

ATLANTİK YOSUN ÖZÜ 

(BLADDERWRACK)

Bladderwrack, üzerindeki  dağılmış mantarlar sayesinde kolayca tanımlanabilen  kahverengi dioecious polymorphous alga’dır. Tazeyken yeşil kurutulduktan sonra siyah olur. Bu yosun atlantik ve kanal kıyılarında topluca bulunur.  İlkbahardaki gel-git zamanlarında koparak sahile kadar gelir. Britanya’da “wrack”, diğer yerlerde ise kelp ve varec adıyla bilinir. Çok uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Uzun zaman önce sahile yakın yaşayan zayıf, çelimsiz çocukların anemi ve demineralizasyon hastalıklarının tedavisi için çıplak vücuda sarılarak veya taze suyu her gün içirilerek kullanılırdı. 

 

Britanyalılar yosun tabanlı biyolojik gübreler üretiyorlar, bunu ya satıyorlar ya da kültürün içinde kullanıyorlar. Böylece hasadın bol olmasını sağlıyorlar. 19. yüzyılda da yosun, geniş siperlerde yayvan taşların üstünde yakılıyordu ve çubuklara tuzluluk veriyordu. 1810’da Courtois, bladderwrack küllerinin içerisinde iyot bulunduğunu ve iyot elde etmek için yosunun yakılmasını keşfetti. Bu durum daha modern üretim metodları bulunup da bu eski işlemi yapan endüstriyi yok edene kadar devam etti.

 

Bladderwrack ve şeytanın önlüğü şu günlerde kozmetik ve gıda endüstrileri için alginat üretmede kullanılıyor. Yosun genellikle fakir, sahile yakın ülkelerde kullanılıyor. Raşitizm ile mücadele için şilte üzerinde yatan insanlar, kıtlık zamanında kurutulmuş yosunu yakacak olarak kullanıyorlar.

 

Bladderwrack’ten keyif verici bir çay da elde edilir. Bu tip çaylar konusunda usta olan Japonlar da  daha rafine bir çeşit yosun çayı da üretmektedirler. 

                       

KULLANIM ALANLARI

 

Dietik ölçülerle ilişki içinde olan bladderwrack, geleneksel olarak zayıflama için tavsiye edilir. Extra iyot sağlayarak metabolizmayı harekete geçirir ve fazla lipitlerden kurtarır. Obezite hatalığında diet için iştahı kesmede kullanılır.

         

 

KOZMETİK

 

Bladderwrack içindeki alginatların ve minerallerin sayesinde yumuşatma, nemlendirme ve yeniden mineralize etme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda incelticidir. Ayrıca jelleştirici ve koyulaştırıcı aktiviteleri de içerir. Dahası mükemmel bir ince tabaka oluşturma ve kaplama özelliği vardır. 

 

Bladderwrack özü aşağıdaki durumlar için tavsiye edilir:

·      Kuru, zarar görmüş veya kırılgan saç losyonlarının içerisinde;

·      Bilhassa zarar görmüş ve yaşlı deri için göz çevresi jellerinde yumuşatıcı madde olarak;

·      Hassas ve kuru ciltler için kullanılan nemlendirici kremlerde;  

·      El kremlerinde;

·      Duş jellerinde ve banyo köpüklerinde;

·      İnceltici kremlerde.

moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page