top of page
karakafes.jpg

KARAKAFES
BİTKİSİ 

(Symphytum Officinale)

Allantion maddesi çok ender bulunan bir maddedir. Genellikle karakafes bitkisinin (Symphytum Officinale) köklerinde bulunan bitkisel özlerden, aloe vera, papatya, lotus, yam ve diğer bitkilerden gelir. Cildi rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri olan Allantoin, cilt için tıbbi veya kozmetik amaçlarla hazırlanmış olan kremlerde ve topikal maddelerde kullanılır. 

 

Allantoik sıvıda ve bazı memelilerin fetal idrarında bulunmakla birlikte pek çok bitkide (özellikle karakafes-comfrey) bulunur. Kozmetik amaçlı Allantoin çoğunlukla karakafes bitkisinden elde edilir. Bilimsel adı Symphytum Officinale olan karakafes otu bazı yörelerimizde eşekkulağı, mayasıl otu veya kemik kökü olarak da biliniyor. Bunun yanı sıra Salyangozların kendi kendini yenileme özelliği de salgılarındaki Allantoin maddesi sayesindedir.

 

Allantoin kullanımı eski Mısır ve Çin'e kadar uzanıyor. Bir bileşen olarak; kimyasal bileşiminin herhangi bir yan etkisi olmadığı ve tüm cilt tipleri için geçerli olduğu, cilde uygulandığında da güvenli olduğu bilinmektedir.

 

Allantoin yüzyıllardır cilt üzerindeki tedavi edici, yara iyileştirici etkileriyle bilinir. Keratolitik (Dermatolojide tedavi için kullanılan kimyasal maddelerin epidermisin kornu tabakasını eritmesi durumu, keratin veya deriyi çözebilme), yatıştırıcı ve nemlendirici etkileri de bulunmaktadır. Ciltteki ölü dokunun soyularak yaraların iyileşmesinde katkı sunar. Anormal ve kalın bir Stratum Korneum'u inceltmek için cildin keratiniyle etkileşime girer. Bu durum, Allantoin’in cildinizi pürüzsüz hissetmeniz için sağladığı özelliktendir. Bir bileşik olarak Allantoin, ölü cilt hücreleri ve keratin gibi engelleri ortadan kaldırır. Bu, cildin alt katmanlarının normal olarak nemi emmesine ve kırışıklıkların görünümünü azaltmasına yardımcı olarak cildin nemlenmesini artırır. Allantoin’in asıl fonksiyonu, hücre çoğalmasını uyarmak ve granülasyon dokusunun yeniden yapılanmasını geliştirmektir. Allantoin'in, cildi yumuşatmak ve nemlendirmek dahil olmak üzere birçok farklı yararı olan çok yönlü, güvenli ve etkili bir cilt bakım bileşeni olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Allantoin'de bulunan bileşikler hakkında oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Buna göre Allantoin, cildi nemlendirir, cildin su içeriğini arttırır, derinin dış tabakası olan Stratum Corneum'da doğal dökülmeyi teşvik eder. Yeni doku büyümesini teşvik ederek hücre çoğalmasını uyarma kabiliyeti ile bilinir. Hücrelerin yenilenmesini teşvik eder. 

 

Yara iyileşmesi üzerine yapılan bilinen araştırmalar, nekrotik yara dokusunu temizlediğini ve sağlıklı yeni bir dokuya yol açtığını göstermiştir. Aktif bir cilt koruyucudur, doğal olarak ciltlerin iyileşme sürecini teşvik eder. Küçük yaraların ve tahrişlerin tedavisi için uygun bir bileşendir. Cilt kuruluğunu hafifletir, hücresel yenilenmeyi teşvik eder, kuruluğu önler ve hassas cildi daha esnek olmaya teşvik eder.

 

Cildi gerçekten yumuşatan bir bileşendir. Çatlamış, güneşte hasar görmüş cildi korur. Yapılan çalışmalar, Allantoin'in UV kaynaklı hücre hasarına karşı koruduğunu göstermiştir. Mükemmel bir yatıştırıcı olarak kabul edilir. Allantoin, topikal uygulaması sayesinde ciltte serbest radikal aktivitenin azaltılmasına yardımcı olur.

moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page