top of page
Papatyalar

ALMAN PAPATYASI 

(GERMAN CHAMOMILE)

Bütün Avrupa ve Küçük Asya’da yetişir. Tarlalarda ve dar alanlarda kendiliğinden yetişir. Bu bitki bahçelerde gelişir ve yoğun olarak Macar puszta (tuz düzlükleri) üzerinde yetiştirilir.

 

Alman Papatyası orta büyüklükte karma bir bitkidir. Sarı ve beyaz taç kısımları marguerite’ye benzemekle beraber ondan biraz küçüktür. Üzerinde beyaz ligule taşır ve küçük, boru şeklindeki çiçeklerden oluşan sarı kalp kısmını çevreler. Olgun taç kısmı dikey olarak yarıya kadar kesilirse koni şeklinde bir oyuk görülebilir. Yaprakları incecik bölünmüştür ve birbirini takip eder. 

 

Alman Papatyası sarı ve kestane rengi saçlara altın sarısı bir parlaklık verir. Özsel yağı çiçekleri damıtılarak üretilir. Koyu mavi bir renk ve karakteristik bir aroması vardır.

 

BİYOLOJİK VE FARMAKOLOJİK AKTİVİTELER

 

  • Haricen kullanılır ve toksik riski yoktur. Esans yağı, staphylococcus ve candida için anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

  • İçeriğindeki alpha-bisabolol bu bitkiye analjezik, anti-inflammatuar iyileştirici güç sağlar ve anti-romatizmal özellikler içerir. Ayrıca spazm önleyici, antipruritik, antipyretik, choleratik, aperitif, depuratif, yatıştırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve terletici aktiviteleri vardır.

          

KULLANIM ALANLARI

 

ECZA

 

Alman Papatyası özleri, ecza preparatları içeriği olarak antiseptik balmler içinde, çatlak göğüs uçları ve yarıkları için koruyucu kremlerde, acı veren diş etlerini tedavi etmede ilaç olarak, yanıklarda ve yaralarda kullanılır. Yine, ağrılı ağız ve boğaz rahatsızlıkları ile göz tahrişleri için de kullanılır.

Bu bitki hazmı kolaylaştırır, iştahı artıtır.

Öz yağı, tonik ve antiseptik preparatlar için beğenilir.

 

KOZMETİK

 

Alman papatyası özleri rahatlatıcı, nemlendirici, anti-leke, yeniden yapılandırıcı, iyileştirici etkileri vardır.

Öz yağının ise antiseptik, yumuşatma, acı dindirme, temizleme, yeniden yapılandırma, kuvvet verici özellikleri vardır.

 

         

Alman Papatyası özü:

  • Her türlü saç ürününde;

  • Vücut bakım ürünlerinde: duş jelleri, banyo ürünleri;

  • El ve ayak ürünlerinde;

  • Her türlü deri tipi için özellikle de göz çevresi ve bebek cildi için yüz bakım ürünlerinde aktif içeriktir.

 

Ayrıca, saç boyası yapımında (sarı saç için), güneş sonrası ürünlerinde ve ağız gargaralarında da kullanılır. Esans yağı, sabun, losyon ve parfüm yapımında kullanılır.

 

Alman Papatyası bahsi geçtiği üzere özet olarak stafilokok bakterisi, candida üzerinde anti-bakteriyel, anti-fungal (mantar karşıtı) etki gösterdiği gibi cilt lekelerine karşı da etkilidir. Anti-pruritik (kaşıntı karşıtı), analjezik (ağrı kesici), anti-enflamatuar (yangı, ödem, iltihap azaltıcı), rahatlatıcı, yatıştırıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklidir.

moos logo yuksek.png
mosmedlogo copy2.png
bottom of page